Objawy podsłuchu w telefonie

Jakie są objawy podsłuchu w telefonie komórkowym?

Minęły już czasy, kiedy ikona oprogramowania szpiegującego pojawiała się na pulpicie, a aplikacja powodowała znaczne zużycie baterii. Profesjonalne spyware jest trudne do wykrycia nawet dla użytkownika, znającego doskonale swój telefon. Jakie są objawy podsłuchu w smartfonie i co powinno skłonić do poszukiwania specjalisty od wykrywania podsłuchów?

Objawy podsłuchu w telefonie

Podsłuchy w telefonach są tak konstruowane by nie dać się wykryć, dlatego tak trudno je odnaleźć na własną rękę. Objawy, które powinny zaniepokoić to krótsza praca na baterii i wolniejsze działanie programów (aplikacja również musi czerpać skądś prąd i zasoby by działać). Mogą się również zdarzać problemy związane ze stabilnym funkcjonowaniem systemu. Telefon zawiesza się, ma dłuższe chwile bezczynności, kiedy nie reagują klawisze lub potrzebuje więcej czasu na otwarcie przeglądarki i inne proste czynności.
Wszystkie powyższe objawy nie muszą jednak oznaczać podsłuchu zainstalowanego w telefonie. Czasami jest to wina błędów połączenia, czasami odpowiada za nie zbyt mała ilość pamięci lub zbyt słabe komponenty (np. procesor).
Tym, co powinno zwrócić uwagę jest z pewnością wyciek informacji prywatnych lub poufnych. Jeżeli ktoś z zewnątrz wie o rozmowie jaka była prowadzona „w cztery oczy” to warto się zainteresować skąd ma takie informacje. Przyczyną może być zarówno niedyskrecja rozmówcy, jak i podsłuch w telefonie lub w biurze.

Jak wykryć podsłuch w komórce?

Wykrywanie podsłuchów w smartfonie nie jest wcale takie proste jak się wydaje. Nowoczesne aplikacje do podsłuchiwania telefonu właściwie nie zostawiają po sobie śladów, które zwykły użytkownik mógłby odszukać. Niejednokrotnie nawet nie wie on, że jest podsłuchiwany. Dopiero użycie specjalistycznego sprzętu daje możliwość wykrycia szpiegującego programu. Takim sprzętem dysponują prywatni detektywi i agencje detektywistyczne.
Wykrywanie podsłuchów przez biura detektywistyczne pozwala na znalezienie wszystkich rodzajów podsłuchów. Urządzenia wychwytujące sygnały GSM pozwolą zlokalizować nadajnik, a niektóre komendy systemowe odkryją program szpiegowski w pamięci telefonu lub aplikację typu spyware.

Czy można samodzielnie wykryć podsłuch?

Przy profesjonalnych sposobach podsłuchiwania nie jest możliwe wykrycie ich z wykorzystaniem popularnych, tanich urządzeń antyszpiegowskich. Konieczny jest profesjonalny sprzęt, potrafiący rozróżnić sygnał emitowany przez nadajnik od sygnałów otaczających ludzi w każdym domu czy biurze, które nie są powodem do obaw (np. mikrofalówka). Zatrudnienie specjalisty to nie tylko gwarancja odnalezienia podsłuchu (jeżeli jest on zainstalowany), ale również pewność, że poszukiwania zostały wykonane rzetelnie i skutecznie. 

Dane kontaktowe

Wyślij swój numer