Jak chronić dane?

Wykrywanie podsłuchów w firmie – jak chronić dane wrażliwe?

O przewadze konkurencyjnej często decyduje innowacyjny pomysł lub technologia. Jego kradzież może przyczynić się do utraty znaczenia firmy na rynku, strat finansowych i spowolnienia rozwoju firmy. Informacje często jest jedną z najbardziej chronionych rzeczy, ale nie zawsze jest to robione skutecznie.

Zagrożenie podsłuchem

Podsłuchiwanie jest techniką wykorzystywaną przez policję i służby specjalne, w celu zdobycia dowodów. Co do zasady jest zakazane w innych przypadkach, ale wiele firm ucieka się do takiego sposobu zdobycia istotnych informacji.
Podsłuch może trafić do firmy na wiele sposobów. Może zostać zamontowany w miejscu, gdzie da dostęp do ważnych informacji (np. u asystentki prezesa lub w jego gabinecie), jak również może zostać dostarczony z zewnątrz (np. w gadżetach marketingowych innych firm). Niekiedy wnoszą go nieświadomi niczego pracownicy, którzy mają pluskwę np. w ubraniu lub zainfekowany szpiegowskim oprogramowaniem telefon. Może także dostrzeć drogą elektroniczną, np. w formie wirusa w mailu lub znajdować się poza firmą (mikrofony laserowe).
Bez względu na sposób, podsłuch w firmie będzie powodował poważne konsekwencje. W kilka godzin można stracić dane o kontrahentach, klientach, cenniki, informacje do przetargów, wyniki finansowe za ostatnie lata oraz informacje chronione w ramach RODO.

Wykrywanie podsłuchu

Do wykrywania podsłuchów wykorzystuje się specjalne urządzenia, które potrafią namierzyć ukryty sprzęt elektroniczny. Dobrej klasy urządzenie ma specjalne filtry, zapobiegające fałszywym alarmom (np. w przypadku natknięcia się na router) oraz potrafi odnaleźć również te nadajniki, które nie są zasilane lub pozostają nieaktywne. Takimi urządzeniami dysponują agencje detektywistyczne i prywatni detektywi, specjalizujący się w wykrywaniu podsłuchów.
W pełni zabezpieczone pomieszczenie powinno również zostać wyposażone na czas prowadzenia rozmów w zagłuszacz podsłuchów (tzw. szumidło). Tworzy on barierę akustyczną w pomieszczeniu, uniemożliwiając nagrywanie i podsłuchiwanie.

Jak często szukać podsłuchów w firmie?

Jak często należy badać pomieszczenia firmy pod kątem podsłuchiwania ich przez osoby trzecie? Wniesienie pluskwy do budynku jest banalnie proste. Wykrywanie podsłuchów powinno rozpoczynać każde spotkanie, które dotyczy poufnych spraw firmy. Warto również regularnie sprawdzać otoczenie przedsiębiorstwa, samochody i sprzęt pracowników (m.in. telefony i laptopy służbowe). Zainfekowanie ich oprogramowaniem szpiegowskim nie jest trudne, a większość osób nie będzie zdawała sobie sprawy z „niespodzianki”, którą nosi w smartfonie lub komputerze. 

Dane kontaktowe

Wyślij swój numer